Výstava Rychlé šípy slaví 75 let

13.12.2013 ve 13.13 -  Kafkův dům v Praze 1 - Slavnostní zahájení výstavy 75 let Rychlých šípů

Krátce před Vánoci, 17. prosince, si příznivci díla spisovatele Jaroslava Foglara – ale prostřednictvím médií také širší veřejnost – připomněli významné literárně-společenské výročí: 75 let od zrodu kresleného seriálu Rychlé šípy.

K uvedenému výročí – ale současně jako vyvrcholení celoročních aktivit ke kulatému jubileu – byla v pátek 13. prosince ve 13.13 hodin v Praze na Starém Městě otevřena reprezentační výstava Rychlé šípy slaví 75 let.

Expozice je instalována v netradičním avantgardním prostředí půdní galerie v památkově chráněném rodném domě Franze Kafky (Nám. Franze Kafky 3), bezprostředně u Staroměstského náměstí, v sousedství kostela sv. Mikuláše.

Cílem výstavy je připomenutí tří čtvrtě století kresleného seriálu Rychlé šípy, ale obecněji i celého fenoménu, který se z tohoto komiksového díla rozvinul. Rychlé šípy jsou proto prezentovány nejen ve standardní literárně-výtvarné podobě, ale v širokém spektru dalších exponátů – ilustracemi, kresbami a obrazy různých autorů počínaje přes vzácná původní či zahraniční vydání románů Záhada hlavolamu až po plakáty, či početnou kolekci 75 hlavolamů ježek v kleci. Interiér půdní galerii dotvářejí velkoplošné kulisy Stínadel včetně vizuálně-světelné projekce ve stylu „street-art". Šíři výstavy dokreslují ještě například panely s tematickou filatelií, kolekce nejrůznějších sběratelských suvenýrů, fotoreportáže z mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece, ukázky studentských prací na téma Foglarovy románové trilogie o Rychlých šípech a v neposlední řadě i zákoutí s nešťastným filatelistou Maxmiliánem Drápem....

Samostatnou část výstavy tvoří kolekce obrazů mladých nevidomých výtvarníků, vytvořených speciální technikou (Čečova metoda). Tyto originální obrazy jsou prodejné a výtěžek z jejich prodeje bude věnován naší nadaci.

Charitativní zaměření výstavy podtrhuje i skutečnost, že 13 procent z výtěžku vstupného bylo věnováno vybranému ústavu zdravotně postižené mládeže.